Co mohou mít společného stylový dřez, pár bot a tenisový kurt? V předchozím životě byly pneumatikami! Vyřazené pneumatiky nacházejí své využití od výroby užitečných předmětů pro domácnost až po tvorbu neobvyklých uměleckých výtvorů.
Kdo ví, kde vaše pneumatiky jednou skončí?
Na celém světě se ročně prodá 1,4 miliardy pneumatik. Toto množství narůstá spolu se zvyšujícím se počtem vlastníků vozidel. Pokud jsou staré pneumatiky uloženy na černé skládce nebo jinak nevhodně shromažďovány, zvyšují se zdravotní rizika, včetně rizika požáru a přilákání škůdců, jako jsou hlodavci a komáři.
Regenerace a recyklace
V roce 2009 byl v rámci EU poměr regenerace ojetých pneumatik 96 %, zatímco v roce 1999 to bylo pouhých 50 %. Pneumatiky mohou být regenerovány protektorováním či prořezáním nebo recyklovány.
Pneumatiky obsahují přes 200 složek
Ty zahrnují ocel, nylon, přírodní a syntetickou pryž a směs chemických sloučenin, jako jsou parafín, barviva, saze, silica a další. Aby se pneumatika celá rozložila, potřebuje k tomu 400 let! Skladování starých pneumatik v odpadních jámách je velice škodlivé pro životní prostředí a v rámci EU protizákonné. Dobrá zpráva je, že díky jejich různorodému složení jsou pneumatiky využitelné téměř pro cokoliv.
Vaše staré pneumatiky mají slibnou budoucnost
Architekti, stylisté a designéři, ti všichni obracejí svou pozornost ke starým pneumatikám. K pružnému materiálu s trvale kvalitními vlastnostmi, se kterým se dobře pracuje a který vytváří odlišný moderní design nábytku, kabelek a šperků.
Pneumatiky v celku se využívají ve strojírenství, například pro výrobu ochranného pobřežního útesu či zvukových bariér ve stavebních projektech. Pneumatiky rozřezané na části zpracovává průmysl, například pro stavbu silnic či železničních tratí. Pro takové případy je materiál získaný z pneumatik o 30 – 50 % lehčí než tradiční alternativy, odvádí vodu až 10krát lépe než půda a jeho izolační schopnosti jsou 8krát efektivnější než u štěrku.
Pudr z pneumatik může být použitý na cokoliv, sekačkami na trávu počínaje a umělými trávníky konče. Pneumatiky rovněž slouží jako alternativa k fosilním palivům, protože mají stejnou energetickou hodnotu jako kvalitní uhlí. Jedna pneumatika poskytne stejné množství energie jako 7,6 litrů ropy a množství emisí je u spalování pneumatik výrazně nižší než u spalování ropy. Cementářské pece, elektrárny, a dokonce i papírny, ti všichni těží z výhod tohoto zdroje energie.
Možnosti pro zpracování starých pneumatik jsou neomezené a jejich druhý život může být nejen užitečný a zajímavý, ale především podstatný pro život naší planety.